Vybavení – fotoaparát

Středa 28.3.2007

Nikon D80Jsem velký fanda těhle krabiček, a kdyby snad měla na cestě dojít růžová, moc a moc by mě to mrzelo ;) Stejně jako kdyby měla dojít jakákoliv jiná barva, nebo kdyby si snad chtěl skřítek postavit hlavu…

Už nějakou dobu se fotografování nadšeně amatérsky věnuji a tak je výběr foťáku na takovouhle cestu dokonalým prokletím. Normální člověk by moc neřešil, vzal by nějaký menší digitál a bylo by to vyřešený. Jó, někdy si člověk holt dělá život dobrovolně komplikovaný…

Jako první mi asi bylo jasné to, že to bude chtít fotoaparáty dva. První větší a kvalitnější, s vyšší technickou kvalitou fotek. Druhý menší, nenápadnější, na chvíle kdy se nehodí nebo dokonce nesmí velký foťák ukazovat. Zárove? se oba dva budou zálohovat, kdyby jeden z nich vypověděl službu nebo došla ta růžová ;)

Ten větší

Takže ten první, větší bráška. Chtěl bych samozřejmě co nejlepší, nejodolnější dělo které dělá ty nejdokonalejší fotky pod sluncem. A k tomu aby bylo lehoučký, baterka vydržela neomezeně dlouho a jeho objektiv byl o obrovském rozsahu s dokonalou optickou kvalitou… Ach jo, už  mě ty kompromisy ohledně téhle cesty nějak unavují. No považte, takových kompromisů, a to cesta ještě ani nezačala…

Nikkor Zoom 18-200mmNebudu tady asi výběr nějak extrémně protahovat, protože by si to užili jen zapálení fotografové. Primárními požadavky jsou samozřejmě váha, odolnost, kvalita snímků a výdrž baterie. Jako obyvkle požadavky jdou proti sobě. Po urputném vybírání a hledání přirostlo mé srdce ke značce Nikon. Z důvodů váhových to bude zrcadlovka D80, ke které si pořídím širokorozsahový objektiv 18-200mm se stabilizací obrazu. Ten má výhodu ve velkém rozsahu, malé váze, stabilizaci a v tom, že není pro většinu situací potřeba objektiv měnit. Daní za tohle všechno je, jak jinak, horší optická kvalita a z toho vyplývající horší kvalita snímků. Da?, kterou jsem rozhodnut obětovat. Tělo a objektiv bude mít tak dohromady asi 1,2kg.

Blesk Nikon SB-400K tomu samozřejmě nějaké baterie, paměťové karty, nabíječku, polarizační a šedý přechodový filtr. A to je v základu tak asi všechno. Možná, ale opravdu zatím jen možná pořídím malý přídavný blesk SB-400 se směrným číslem 20, který by pomohl při fotkách v interiérech apod.

Ten menší

Každý výrobce digitálních foťáků dnes nabízí minimálně deset modelů kompaktních fotoaparátů, takže je zdánlivě z čeho vybírat. Alespo? na první pohled.
Když jsem se ale zamyslel, k čemu by dopl?kový fotoaparát měl sloužit, došlo mi, že by se měl dát použít taky v místech, kde se velmi nehodí fotit, nebo se to dokonce nesmí. Jak? Musí být nějak chytře schovaný, např. v kapsičce na krku. A v tom případě to musí být foťáček, kterému nevyjíždí při zapnutí objektiv, protože ten by nešel takhle nenápadně schovat.
Požadavkem na takovýto objektiv, schovaný ve foťáku, se mi podařilo omezit výběr na asi 15 aktuálně vyráběných modelů.
Bohužel, jak už to tak bývá, i tady je několik „ale“. Objektiv tohoto typu je velmi malinký a vyrobit ho opticky kvalitní není vůbec jednoduché, ba je to téměř nemožné. Opět se tak musím smířit s kompromisem, kdy dostanu velmi nenápadný foťák, se kterým mohu fotit „od boku“ aniž by to někdo zpozoroval, ale výsledná kvalita fotek bude o dost horší než u vyjížděcího objektivu. I s touto daní jsem se smířil.
Ještě tu ale za rohem číhá další ale, a to se jmenuje ohnisková vzdálenost. Zatímco „vyjížděcí“ objektivy začínají většinou na ohnisu 35mm (a na něj jsme všichni zvyklí), „schované“ objektivy buď nelze tak jednoduše vyrobit, a nebo to výrobci záměrně nedělají – výsledkem je však fakt, že většina těchto objektivů začíná na ohniskové vzdálenosti 38-39mm, takže když fotíte medvěda na vzdálenost dvou metrů, nevejde se celý do záběru. A to je, uznejte, dost nepříjemné. Jak z toho ven?

Kodak Easyshare V705Užuž to vypadalo, že se s tím budu muset smířit, ale nakonec se objevila velmi zajímavá alternativa. Je jí Kodak EasyShare V705, dost ojedinělý fotoaparátek, který používá hned dva objektivy ukryté v těle foťáku – jeden je velmi širokoúhlý (ohnisková vzdálenost je 23mm) a druhý standardní 3x zoom (39-115mm). Díky širokoúhlému objektivu je nádhera fotit např. architekturu, krajinky, interiéry atp. Navíc se dá díky kapesním rozměrům snadno schovat a fotografování s ním je dostatečně nenápadné. A ještě jeden bonus navíc – širokoúhlý objektiv je pevně zaostřen, takže při „střílení“ od boku odpadá možnost špatného zaostření.
Za takovouhle parádu ale opět musíme něco zaplatit – to něco je ještě horší optická kvalita objektivu a tím fotek (co bychom chtěli od objektivu velkého jako knoflík od košile…) a velmi nízkou výdrží na baterie (100-150 fotek, ale je to foťák je záložní).
Do tohoto foťáčku jdo použít paměťové karty stejné jako ve velkém foťáku, takže to není problém, bude nutnost dokoupit jednu nebo dvě náhradní baterie a je to. Dokonce k němu není potřeba tahat nabíječku, protože baterie se nabíjí přímo ve foťáku.

Tím bychom měli základní fotovýbavu vymyšlenou. Ještě budeme muset vymyslet kde to koupíme a kde na to vezmem peníze. Zkusíme zase sehnat nějaké sponzory, ale vidíme to bledě. O postupném nákupu a upřes?ování dalších položek (filtry, karty atd) budeme informovat průběžně v samostatných článcích.

Fotobanka

Ještě tu zůstává otázka ukládání fotek jak z velkého, tak z malého foťáku. Mohli bychom sice fotky nosit po kapsách, ale za chvíli by se kapsy naplnily, fotky by nám začaly vypadávat a mohly by se poztrácet. Kam tedy s nimi?
Při odhadu 1500 vyfocených snímků měsíčně (odhad na základě dosavaních zkušeností) a 10MB na fotku vychází cca 12GB měsíčně. Do velkého města, kde se dají fotky vypálit na DVD jsme schopni se při nejčernějším odhadu dostat jednou za dva měsíce. To vychází na 24GB dat.
Jednou z možností je zakoupení dostatku paměťových karet – 24GB nám vychází na 6ks 4GB karet, což je dnes cenově asi 6*2000 = 12 000 Kč

Vosonic VP8350My však můžeme využít to, co již máme doma – fotobanku Vosonic VP8350, která obsahuje 20GB pevný disk, velký barevný displej a výkonnou baterii, to vše v kapesním balení. Její výhoda je, že tam nemusíme mít jen fotky, ale taky třeba mapy, které můžeme prohlížet na displeji, MP3 soubory které můžeme poslouchat na dlouhých trasách vlakem či autobusem, dá se použít jako rádio a nebo diktafon pro zaznamenání dležitých informací a nebo zajímavých zvuků přírody…
Bohužel disk který ve fotobance je, prodělal šokovou terapii v Himalájích, kde jsem ho zapnul venku v -5 st.Celsia a 5000 m.n.m. Pro takto nízký tlak a teplotu však není stavěný (což jsem si uvědomil až příliš pozdě), od té doby jsou na něm vadné sektory a nedá se mu příliš věřit. Také 20GB místa není úplně dokonalé, takže budeme muset zkusit disk vyměnit za větší model. Bohužel nevíme, zda fotobanka větší disk „skousne“, takže nákup bude trochu loterie. Kdyby větší disk nefungoval, museli bychom sehnat náhradní 20GB disk nebo fotobanku prodat a nakoupit paměťové karty. Uvidíme.
Co se zálohování fotek týče, počítám že se každý měsíc/dva podaří v nějakém velkém městě fotky vypálit na DVD. Vždy dvě kopie téhož, jednu pošleme domů poštou, druhé budeme nosit v batohu. Snad už tahle představa dnes není po celém světě nereálná…

Komentáře jsou uzavřeny.

Naši sponzořiCestovní pojištění
Cestovní pojištění od GENERALI

Asistenční služba
Asistenční služba EUROP ASSISTANCE

Hosting stránek
a doména
Profesionální webhosting IGNUM

Stan, spacáky, vařič
Outdoorová výbava COLEMAN

Batohy
Batohy TREKSPORT

Bundy a kalhoty
Gore oblečení TILAK

Nabíječka, baterie
Energie od AVACOMu

Dezinfekce vody
Dezinfekce vody AQUAPLUS

Nádobí, rukavice
Outdoorová výbava YATE

Zpracování fotografií
Zoner Photo Studio

Cestovní kancelář
Cestovní kancelář Alpina

Autobusová doprava
Autobusová doprava Jenda

Prosm, zkontrolujte zadan daje

Pro dokonen rezervace prosm opite kd:

Dkujeme, drek jsme zarezervovali.

Kopii e-mailu s rezervac jsme zaslali vm i organiztorovi svatby.