Vybavení – deník, mobil, GPS

Úterý 27.3.2007

Psaní deníku

Deník a zprávy z cest je pro nás samozřejmost. A když jsme si dokonce založili tyhle internetové stránky, tak už je to v podstatě nutnost. A pokud seženeme nějaké sponzory, bude psaní článků na internet neoddiskutovatelná povinnost. Jak se s tím vypořádat?

Na ruční psaní na papír rovnou zapome?me. Domů bychom naposílal desítky kilogramů sešitů, nemluvě o čase u počítačů strávených přepisováním textů. Obojí stojí zbytečný čas a peníze. Žijeme ve 21. století, určitě existuje způsob, jak psát rovnou elektronicky a nemít s sebou elektrický psací stroj…
Poslední dobou jsme tuhle otázku dost řešili a výsledkem detektivního pátrání jsou následující adepti:

 • Casio SF-7990Elektronický diář (Casio) s 256/512MB paměti. Výhodou je obrovská výdrž na dvě malinké baterie, nejnižší váha. Klávesnice je ale na rozumně rychlé psaní příliš malá, displej je malinký a není podsvětlený. Neumí nic víc než psát holý text. Připojení k počítači přes sériový port. Cena cca 1000,- Kč, dnes velmi špatně sehnatelné, nové i staré.
 • Psion RevoKapesní počítač Psion Revo. Výhodou je velmi pohodlná velká klávesnice a možnost požívání dalších programů (word, excel), tedy i možnost uchovat a zobrazit další texty (průvodci, různé doma připravené informace apod.) Bohužel displej není podsvícený , baterie udrží stroj v chodu asi 10 hodin, poté se vypne. Po dalším týdnu baterie bez nabíjení zemřou úplně a s nimi odejdou do věčných lovišť i všechna(!) data v přístroji, což je velmi, velmi nemilé. Dnes nelze v podstatě sehnat nepoužitý, takže je jisté riziko závady na cestách.

 • Nokia 9300Mobil-komunikátor, např. Nokia 9300 a 9500. Původně jsme o nich vůbec neuvažovali, protože byly příliš drahé. Ale zjistili jsme, že cena klesla na přijatelnou úrove? – např. použitou Nokii 9300 člověk sežene kolem 4500 korun. (Nová stojí zatím 8000,-). Za těch čtyři a půl tisíce by se o tom možná dalo i uvažovat, když zbydou nějaké peníze. Má podsvětlený displej, přijatelně velkou klávesnici, je malá a lehká, umí otevírat i další soubory (Word, Excel) a pracuje s paměťovou kartou, takže napsané články se nikdy neztratí. Zárove? poslouží jako mobil. Jediným nedostatkem je tak teď cena.

Mobil

Kdybychom jako zápisník nevezli mobil-komunikátor (viz předchozí odstavec), který má zárove? i funkce mobilu, zůstává otázka, co s klasickým mobilem. Brát, nebo nebrat?
Ceny volání ze zahraničí jsou stále ještě příšerně vysoké, SMS je sice levnější, ale z internetu se dá poslat e-mailem pozdravů mnohem víc za stejnou cenu.
Trochu se dá uvažovat o nouzovém volání, když bychom se ocitli v nesnázích, ale v Americe naše mobily stejně nefungují, v ostatních místech zase nefunguje nic jako „záchranná služba“.
Posledním použitím je autorizace platebních převodů z internetbankingu, ale my stejně budeme ponejvíce operovat přímo s platebními kartami nebo v pobočkách bank, takže klasický převod bychom téměř neměli potřebovat. A když už ano, zařídí ho rodiče z domova.

Pro nás je tedy víceméně rozhodnuto. Obyčejný mobil je zbytečná zátěž navíc, kterou brát nebudeme.

GPS

Garmin GPSmap 60CSSatelitní navigační systém GPS je hodně hezká hračka pro technické maniaky, jako jsem já. Vlastním ruční GPSku už šest let a nerad bych se jí vzdával. Ta co mám teď (model Garmin GPSMAP 60CS) má barevný podsvícený displej, je odolná proti nárazu a vodotěsná, takže dost často lepší než velká papírová mapa (hlavně v dešti a v noci). Tahle „mapa“ navíc člověku ukáže, za kterým přesně stromem v Amazonské džungli se nachází :) Zárove? se veškerý pohyb ukládá do paměti, odkud se dají posléze data stáhnout do počítače a tak si náš přesný postup v horách uchovat co nejdetailněji.
Celá ta sranda má několik háčků. Prvním z nich je váha přístroje, ale to už bych skoro ani nezmi?oval, to je marné. Druhým a horším je výdrž baterií. Dvě tužkové v něm vydrží cca 2 dny pochodu v horách, pak je nutno vyměnit. Budu muset mít dobíjecí akumulátory a nějak tu energii sehnat – ale takových žroutů máme víc :) Třetím je kapacita paměti jak na mapy, tak na záznam trasy – je příliš malá aby se do ní vešel celý svět a všechny treky co podnikneme. Takže bude nutno jednou za dva měsíce sednout někde k počítači, doufat že vše bude fungovat a nahrát nové mapy a stáhnout záznamy prošlých tras.

Ještě se naskýtá možnost nového vylepšeného modelu GPS než který mám já, který již umož?uje ukládat mapy i záznamy na paměťovou kartu, kam se jich vejde dostatek i na takovouhle cestu. Bohužel její cena je více než příšerná a prodejem té mojí a nákupem nové bych hodně tratil, což si nemůžu dovolit. Zkusím sehnat sponzora, který by mi nový model zapůjčil, ale nebude to asi jednoduché.

Nabíjení baterií

Dnešní doba je dobou elektronickou a ani my se bez elektrické energie na cestách neobejdeme. Digitální foťáky, GPS, kapesní počítač, fotobanka, čelovky – to jsou všechno pěkní žrouti energie, kterou jim musíme do jejich nenažraných chřtánů dodat, aby nevypověděli službu a nestal se z nich jen kus tupého, neužitečného železa.
Z ohledem na získávání elektrické energie byly neocenitelné zkušenosti z Himalájů, ke sehnat energii byl občas opravdu problém. Takže – jak to vyřešíme?

Pokud je k dispozici zásuvka ve zdi, budeme mít jeden univerzální zdroj, pomocí kterého se budou dát nabíjet všechna zařízení, ovšem v dané době vždycky jen jedno (mít více zdrojů by byla neúnosná váha). Tím univerzálním zdrojem je SMP20-WM od Ben Electronics, což je univerzální síťový zdroj s přepínáním napětí. Pomocí výměnných konektorů s ním půjde nabíjet všechno, něco s použitím další malé nabíječky (Nikon D80, tužkové baterie do GPS), něco přímo (kapesní počítač, malý foťák, fotobanka).
K tomu nesmíme zapomenout na dva dráty se svorkami na koncích, které umožní odebírat proud i z objímky pro žárovku na stropě (zkušenost z Nepálu – mnohé hotýlky mají na pokoji žárovku, ale ne zásuvku, a zásuvka je jen za peníze). S připojením na žárovku budeme moci nabíjet celou noc.

Pokud bychom se ocitli někde v autě, kde je zásuvka na 12V, budeme mít adaptér na přímé nabíjení větších baterií (Nikon D80, tužkové baterie), včetně redukce na 5V na nabíjení malých zařízení.

Silva Solar IINo a pokud nebude k dispozici žádná uměle vytvořená energie, zbývá jedině příroda. Z Himalájů máme odzkoušenou solární nabíječku Silva Solar II, která dává na výstupu 12V, je příjatelně malá a při zavření jsou oba skleněné panely chráněny před poškozením, což je velká výhoda oproti ostatním podobným nabíječkám. Za slunečného počasí není problém touto nabíječkou „ukrmit“ všechna žravá zařízení, stačí ale pár dní pod mrakem a začíná jít do tuhého…

No a pokud selžou veškeré možnosti získání energie, tak si prostě budeme cestu a přírodu jen příjemně užívat, a na veškerou elektroniku se vykašleme :)

4 komentáře k článku "Vybavení – deník, mobil, GPS"

 1. Karel Wolf

  Ahoj, na naší roční cestě jsme na našem Psionu Revo nikdy podsvícený display nepotřebovali. Take jsme si mysleli, ze by to byla velka vyhoda, ale vzdycky bylo svetlo. Bud slunce a nebo zarovka. HODNE STESTI …

 2. MIG

  Ahoj, v US se daji sehnat GPSky za neskutecne ceny a to i ty nejnovejsi (barevne, kartove) Garminy. Oproti cenam u nas nekdy o vice nez polovinu levnejsi! A kdyz uz „nahodou“ pres ty Staty pojedete ;).
  Preji hodne zdaru a budu Vas dale pozorovat :).
  Michal

 3. Ludvík

  2Karel: Nakonec jsme to vyřešili úplně jinak, a sice Nokií 9300i, která má podsvícení a vydrží i delší dobu na baterku…

 4. Ludvík

  2MIG: Ahoj, vím o cenách GPS v USA, problém je, že já si postřebuju na cestu připravit mapy už teď a tady a to se mi naslepo bez GPS nechce dělat, mohl bych být sakra překvapen. Takže radši jsem jí pořídil už tady, alespo? se „zajede“ :-)

Naši sponzořiCestovní pojištění
Cestovní pojištění od GENERALI

Asistenční služba
Asistenční služba EUROP ASSISTANCE

Hosting stránek
a doména
Profesionální webhosting IGNUM

Stan, spacáky, vařič
Outdoorová výbava COLEMAN

Batohy
Batohy TREKSPORT

Bundy a kalhoty
Gore oblečení TILAK

Nabíječka, baterie
Energie od AVACOMu

Dezinfekce vody
Dezinfekce vody AQUAPLUS

Nádobí, rukavice
Outdoorová výbava YATE

Zpracování fotografií
Zoner Photo Studio

Cestovní kancelář
Cestovní kancelář Alpina

Autobusová doprava
Autobusová doprava Jenda

Prosm, zkontrolujte zadan daje

Pro dokonen rezervace prosm opite kd:

Dkujeme, drek jsme zarezervovali.

Kopii e-mailu s rezervac jsme zaslali vm i organiztorovi svatby.