Batohy Treksport Tatran 80 a Hiker 75

Čtvrtek 2.8.2007

Na naši cestu se spoléháme na batohy slovenské firmy Treksport, které jsme si vybrali ne úplně náhodou. Já už totiž batoh od Treksportu delší řádku let používám a jsem s ním maximálně spokojen.

Není to ale jediný důvod – těch důvodů je nakonec mnohem víc, jak se v téhle předodjezdové recenzi pokusím ukázat. Kdybychom tyhle dva vyhlédnuté batohy nedostali, upřímně přiznávám že nevím, jaký jiný batoh si vybrat. Bohužel, staré modely, mezi něž i ty naše dva patří, přestala firma vyrábět a my jsme získali poslední kousky ze skladu…

Katalogové údaje

Model: Tatran 80
Objem: 80 + 29 litrů (v kapsách)
Typ: dvoukomorový batoh
Konstrukce: vnitřní duralová
Váha: 2450 gramů
Materiál: Cordura

Jako prvnímu se na zoubek (nebo popruh?) podíváme modelu Tatran 80. Mezi českými trekaři byl myslím poprávu celkem dost oblíben, a tak se s ním asi řada lidí setkala. Přestože jsem v nějaké diskusi na internetu narazil i na velmi negativní zkušenost s hodně nízkou odolností batohu, já z něj mám přesně opačný pocit a zkušenosti.

Syrový

Tenhle batoh je ještě ze staré školy. Na nic si nehraje, je to prostě hlavně účelová záležitost. Barevně tlumené a nevýrazné provedení (tmavě modrá v kombinaci s šedou), celkem štíhlý profil, ale jinak žádné designové vychytávky. Ano, je to v podstatě „pytel“, naprosto funkční, bez výstřelků. Nemusí se to líbit každému, ale pro mě je to přesně ono. Batoh si pořizuji abych v něm odnosil těžký náklad, ne abych se líbil trekařce co jde proti mně (možná tak v případě 30ti litrového batůžku). Ne, tenhle batoh opravdu není extra sexy.

Obrovský

Když jsem se ho z důvodu focení snažil naplnit, aby vynikl celý tvar, postupně jsem v pokoji vzal jednu peřinu z postele a napěchoval. Druhou peřinu, pořád nic. Dva polštáře, trochu přibylo. Přidal jsem ještě dvě prostěradla, jeden z našich spacáků na cestu, fleecovou velkou deku, další dva polštářky a konečně jsem ho téměř (ne úplně!) naplnil. Ale ještě zbyla prázdná horní kapsa, tak aby vypadala hezky, naplnil jsem jí tlustou fleecovou mikinou a polštářkem.

Tenhle batoh je skutečně obrovský. Je radno hlídat si váhu toho, co do něj napěchujete, protože bez toho si budete za chvíli věšet na záda třicet kilo, ani si toho nevšimnete. Ale ta možnosti mít rezervu, mít v případě potřeby pár litrů volných, ta je k nezaplacení. I když je batoh plný, vždycky se ještě najde místo na pecen chleba.

Dvoukomorový

Nikdy jsem tomu nepřišel na chuť, ale pokud tu chuť dostanete, lze zapnout vnitřní přepážku na zip a získat oddělenou spodní komoru s přístupem přes samostatný, spodní zip.

Mě osobně se nikdy nepodařilo vymyslet, co do spodní komory dát, aby to pro mě mělo užitek. Ano, můžu tam dát spacák nebo stan, možná obojí. Ale pak batoh dost špatně stojí – protože obojí je měkké, na vnější straně se spodek vahou věcí nad nimi zmáčkne, ale na straně u zad mu to vestavěná konstrukce nedovolí, a už se kácí. A to se mi nelíbí. Navíc využít přidělený prostor úplně znamená stejně ještě přidat různé malé, zcela nesouvisející věci. Ty se tak dostanou do zcela nelogického umístění a při vyndávání obsahu spodní komory je nutno je vyházet ven taky. Nehledě k tomu, že přepůlením se vnitřek batohu zkrátí a už se tam nevejdou delší věci, např. karimatka nebo hůlky.

Já radši nechávám batoh jako jednokomorový, dolů dám stan a spacák, ale ty vahou věcí které na ně naskládám hezky zmáčknou takže nezabírají moc místa, batoh dobře stojí na zemi a všechny věci jsou logicky uloženy. Otevřením spodního zipu mohu stejně věci smáčknuté dole dobře vyndat, jen věci nad nimi zaujmou jejich místo. Ale batoh stále dobře stojí a nepadá např.na bahnitou, mokrou nebo sněhovou zem.

Ušatý

Batoh má pro mne naprosto skvělou věc – vyklápěcí boční kapsy. Ty jsou udělány tak, že jsou horní půlkou přišity k batohu a druhá, spodní půlka je buď připnuta zipem k té horní (a tím „připlácnutá“ k batohu) nebo se sklopí dolů a přichytí bočním stahovacím popruhem k batohu.

Boční kapsy mají parádní objem – vejde se do nich dvoulitrová PET láhev s vodou, vedle ní opalovací krém a lžíce a nahoru ještě hrneček a další harampádí. Pokud se tam nedá láhev, ale drobnosti, vejde se jich tam úžasně a všechny jsou po ruce – sluneční brýle, GPS, hrneček, hygiena, šátek, malá lékárnička, kompaktní foťák – to všechno a ještě víc se do jedné kapsy vejde.

Boční kapsy jsou dle mého názoru super věc, protože věci v nich jsou při ruce. A konkrétně umístění lahví s vodou do nich je velmi pohodlné – batoh může být pořád vyvážený (upíjet lze z obou stran :-), láhev může spolucestující snadno vyndat a zandat, aniž by se věci uvnitř batohu při vyndání lahve sesypaly, a láhev se nemusí kymácet přidělaná za nějaký popruh, kde se navíc špatně přidělává a špatně drží.

Boční kapsy, jaké dnes výrobci batohů začínají prosazovat, se použitelností těm na Tatranu ani vzdáleně neblíží. Většinou jsou to jen jakési „vybouleniny“ látky, která tak umož?uje do kapsy něco dát, ale při plnění se vyboulí nejen ven, ale symetricky také dovnitř do batohu, čímž jen ukrajuje z jeho objemu.

Lehoučký

Velký objem batohu umož?uje balit opravdu dobře a mít rezervu, vždyť celkový objem je dle výrobce 109 litrů! Nejen, že batohů se skutečným objemem nad 80 litrů ani dnes moc není, ale zkuste sehnat takový, který se bude alespo? vzdáleně blížit váze 2,5 kilogramu. To je totiž váha Tatranu 80 – přesně 2450 gramů. Váha dnešních batohů v Hudym nebo Rockpointu se při 80 litrech šplhá od 2,8 až do 3,3 kilogramů.

Ingredience

Jinak je batoh směsí dnes již víceméně klasických a odzkoušených detailů. V horním víku jsou dvě kapsy – velká horní a menší spodní. Celé horní víko je posunovací a spolu s nastavovacím „rukávem“ hlavního těla batohu umož?uje neplánované zvětšení objemu. Hlavní komora batohu má dvě stahovátka – jedno pro standardně naplněný batoh (na začátku nastavovacího rukávu) a druhé pro využití když je nástavbová část využita, to je až na konci nastavovacího rukávu.

V přední části batohu je natažená gumová síťka, která umož?uje přichytit mikinu, noviny nebo jiné lehčí předměty zvenčí. Spodní komora batohu má vlastní zip a vlastní uzavírací popruhy, na spodním okraji batohu jsou zepředu dvě klasická očka na cepín.

Na bocích jsou dva, horní a dolní, kompresní popruhy, které dávají batohu tvar a stahují ho, případně drží ještě výbavu přidělanou zvenčí. Spodní kompresní popruh také drží spodní díl boční kapsy, pokud je vyklopená. Úplně dole nechybí stabilizační popruhy, spojující tělo batohu s bederním pásem.

Zádový systém má duralovou konstrukci a je pohodlně nastavitelný. Díky velikosti a objemu batohu má relativně velká „nejmenší záda“. Já mám výšku 173cm a mám záda nastavená na úplně nejmenší velikost. Kdybych byl jen o trochu menší, už by mi byl zádový systém i v nejmenší poloze moc velký.

Bederní pás je bohatě polstrovaný a dobře sedí, ale člověk musí samozřejmě naložit jen pro svou osobu přiměřenou zátěž. Jakmile si naloží víc, bederní pás dře a tlačí, ale to není dáno jeho konstrukcí, ale spíš tělesnou konstrukcí toho kdo ho nese.

Všechny popruhy jdou snadno a lehce utahovat i povolovat, použity jsou značkové a kvalitní plastové spony. Veškeré šití na batohu je, alespo? v případě mého staršího Tatranu, velmi kvalitní a za ty roky co ho mám se nikde zatím neobjevila ani známka opotřebení.

Dvě pihy na kráse

První vadou na kráse, kterou jsem na Tatranu objevil, je nepochopitelně krátký prsní popruh. Já jsem celkem vyžle a musím mít prsní popruh povolený úplně na maximum, jinak už by mi začal vadit v dýchání. Jak ho mohou používat větší chlapi než jsem já, to si nedovedu představit.

Druhou pihou je absence integrované pláštěnky na batoh, tu si tak musíte koupit zvlášť. V době uvedení Tatranu 80 na trh a v době jeho prodeje to však bylo normální, takže se tomu nelze moc divit. Integrovaná pláštěnka je záležitost modelů poslední doby.

Menší bratříček

Model: Hiker 75
Objem: 75 litrů
Typ: dvoukomorový batoh
Konstrukce: vnitřní duralová
Váha: 1700 gramů
Materiál: Cordura

Batoh Hiker 75 je v podstatě zmenšeninou Tatranu. Ubylo něco na objemu, na výšce batohu, ale všechno ostatní zůstalo stejné. Tenhle batoh máme nový, takže neznáme praktické zážitky z použití, ty přibudou až na cestě.

Stejný je nevýrazný design a barvy, které neprovokují. Stejná je většina detailů – popruhů, stahování, zavírání.

Boční kapsy nejsou vyklápěcí, ale napevno přišité po celé své délce. V podstatě rozumná záležitost, u Tatranu je skládání kapes taky spíš pro efekt, než že by mělo praktické použití. I když jsou kapsy menší než u Tatranu, stále jsou krásně velké v porovnání s moderními „vybouleninami“ místo kapes.

Vpředu ubyla gumová síťka, bylo nutno si ji dovytvořit. Jedná se o zanedbatelný detail, a právě proto její absence překvapí.

Zádový systém je u Hikera menší, a tak mnohem lépe vyhoví slečnám a menším klukům. V nejmenším nastavení je opravdu použitelný i pro drobné postavy.

Co skončilo neslavně, to je přepážka pro dolní komoru. Naprosto nelogicky jí výrobce udělal nikoliv vodorovnou jako u Tatranu, ale zešikmenou – u zad je končí přepážka na dně batohu. Pro spodní komoru tím zůstal vyhrazen tak malý prostor, že mne nenapadá, co by se do něj mohlo vejít. Možná hodně malý letní spacák. Naštěstí je rozepínací a tak lze batoh používat jako jednokomorový.

Stejně malý jako u Tatranu je u Hikera prsní popruh. Já jako že nejsem nijak velký, mám prsní popruh na maximální délce, a být je o kousek kratší, už by mi vadil v dýchání. U větších chlapů musí být naprosto nepoužitelný.

Co dodat? Bude Vás škoda…

Oba dva batohy jsou podle mě zástupci „starého dobrého“. Batohy excelují svým neprovokativním designem, nízkou váhou při velkém objemu, kvalitními materiály, kvalitním šitím a použitím bezkonkurenčně praktických bočních kapes.

Bohužel i firma Treksport podléhá novým trendům, kdy se outdoor stává součástí image manažerů, kteří chtějí vypadat sportovně. Jinak si neumím vysvětlit posun, který se projevuje v nabídce téměř všech outdoorových výrobců a prodejců.

Staré modely Tatran 80 a Hiker 75 jsou minulostí. Největší Tatran má už jen 70 litrů při váze téměř o 30% vyšší, než měl Hiker 75. Velké boční kapsy jsou minulostí, již jen moderní „vybouleniny“. Součástí batohu kapsa na hydrovak (kdo ho kdy v horách použije?) Nové batohy hýří barvami a ladnými zvlněnými křivkami.

Samozřejmě, mají i vylepšení, např. vestavěnou pláštěnku nebo přední zip pro přístup k věcem (další místo které bude potřeba ve zlodějských zemích zamykat). Ale těch mínusů je u mne nějak moc.

Je to samozřejmě jen můj osobní názor, ale původní portfolio firmy byly perfektní a opravdu užitné batohy, dnes už se veze na módní vlně. Až budu potřebovat nový batoh, asi si budu muset Tatrana 80 nechat ušít na zakázku…

Každopádně teprve uvidíme, jak si batohy povedou ve tvrdé zkoušce cestou kolem světa!

2 komentáře k článku "Batohy Treksport Tatran 80 a Hiker 75"

  1. Karel Wolf

    ahoj, drzim vam palce, aby cesta vysla – bude to hodne dlouhe putovani. My jsme prave v Chile a do Prahy prijedeme 7/8, tedy den po vasem odletu … budu peclive sledovat vase zpravy z cesty. PS: my jsme nakonec zvolili MDA Vario na psani textu a deniku a jsme docela spokojeni. Sice to nema cestinu, ale to nevadi. Jediny problem byl s okradenim tohodle mobilu, takze nam zbyl ten druhy – na cestu jsme proste koupili dva mobily s klavesnici, pro kazdeho jeden, ale zpet domu si vezeme jen jeden. Davejte si na nej hodne bacha – kdyz o tu svou Nokii prijdete, tak to bude velka smula. DRZIM PALCE.

  2. Ludvik

    Ahoj,
    diky za zpravy z cest. MDA nam prislo trochu vice krehke, a vezt dve by se nam ale vubec nechtelo :-) Bude muset stacit jeden a nesmime o nej prijit, jinak si holt budeme muset koupit jiny. Uz takhle mame ty batohy tezke jako blazen. Kolik vlastne vazily vase batohy? Je to jine kdyz s nimi chodis vsude nebo kdyz je hodis do ubytovny a dal chodis bez nich, a nosis je vlastne jen z ubytovny na nadrazi – coz ale tady v USA fakt nehrozi :-)

Naši sponzořiCestovní pojištění
Cestovní pojištění od GENERALI

Asistenční služba
Asistenční služba EUROP ASSISTANCE

Hosting stránek
a doména
Profesionální webhosting IGNUM

Stan, spacáky, vařič
Outdoorová výbava COLEMAN

Batohy
Batohy TREKSPORT

Bundy a kalhoty
Gore oblečení TILAK

Nabíječka, baterie
Energie od AVACOMu

Dezinfekce vody
Dezinfekce vody AQUAPLUS

Nádobí, rukavice
Outdoorová výbava YATE

Zpracování fotografií
Zoner Photo Studio

Cestovní kancelář
Cestovní kancelář Alpina

Autobusová doprava
Autobusová doprava Jenda

Prosm, zkontrolujte zadan daje

Pro dokonen rezervace prosm opite kd:

Dkujeme, drek jsme zarezervovali.

Kopii e-mailu s rezervac jsme zaslali vm i organiztorovi svatby.