Spacáky Coleman Clickitat X680

Pondělí 30.7.2007

sbalený spacákV testování pokračujeme prvními dojmy ze spacáku Klickitat X680 od firmy Coleman, jejíž české zastoupení nám pár těchto spacáků zapůjčilo na testování. Z váhových důvodů si s sebou nemůžeme vzít extra teplé spacáky a Klickitat je velmi zajímavou alternativou.

Stejně jako v případě ostatních nových výrobků, z časových a zdravotních důvodů jsme je bohužel nestihli vyzkoušet v terénu, a tak bude první zkouška rovnou „naostro“ na Aljašce.

Katalogové údaje

Model: Coleman Klickitat X680
Typ: Mumie
Izolace: Climashield XP, 80 g/m2, šindelová konstrukce
Váha: 1250 gramů bez obalu, 1380 s obalem
Vnitřní materiál: jemný nylon 278T 40D
Vnější materiál: Nylon Tactel ripstop 260T 44D
Velikost: 224×81 cm
Obal: kompresní se 4 popruhy
Teplota maximální/minimální: +4 / -16 stup?ů Celsia

Albín!

To, co každého na tomto spacáku upoutá na první pohled, je barva. Komukoliv ho ukážete, je mu úplně jedno, jak je těžký, do jaké teploty je určen. Každý se hned diví barvě – a vy se budete divit také, protože bílý spacák se hned tak v našich krajích nevidí.

x680_203.jpg

Ano, je to tak, spacák je v podstatě bílý a v jiné barevné kombinaci ho firma Coleman nevyrábí. Vzhledem k tomu, že tohle není zimní spacák, asi nepůjde o mimikry pro splynutí se sněhovou plání při spaní pod širákem v Antarktidě. Zřejmě jde pouze o marketingový pokus, co na to zákazníci. Koneckonců, neustále je třeba inovovat, tak proč ne bílý spacák?

detail horní části

Pokud se i vy nemůžete ubránit dojmu, že vyrobit bílý spacák je naprostá hloupost, pak nejste sami, já mám ten pocit taky a mám dojem, že i české zastoupení značky má o tomto modelu své pochyby. O to zajímavější je pro nás možnost vyzkoušet, jak to vlastně s tou bílou barvou je – jestli je to opravdu takový problém, nebo všechny obavy vzbuzuje jen ta odchylka od léty zažitých standardů…

Na druhý pohled

Při bližším prozkoumání se však spacák nejeví zas tak špatně. Barva je rozdělená – na horní straně spacáku je čistě bílá, ale na spodní straně už je tmavší šedivá a uvnitř dokonce oranžová. Zřejmě ani výrobce si netroufl dát na spodní stranu zářivě bílou barvu. A odhlédneme-li od barvy k dalším parametrům, vypadá spacák ještě lépe.

detail spodní části

Izolační materiál Climashield XP by měl být dle výrobce být „novou generací“ izolačních náplní. Lehčí, sbalitelnější, méně navlhající, teplejší, antibakteriální… Spacák s tímto materiálem jsme ještě ani neměli ani neviděli, takže dělat jakékoliv soudy nyní by bylo bezpředmětné. Čeká nás dostatek testů v realitě, jak se bude izolace chovat a jak skvělá ve skutečnosti bude. Ale udávané parametry vypadají velmi zajímavě, extrém -16 stup?ů při 1,25 kilogramech váhy je slušný, dokonce velmi slušný výkon.

rozepnutá horní část

Oba potahové materiály, jak vnitřní tak vnější, jsou na omak velmi příjemné, i když samozřejmě částečně působí „synteticky“ a studeně. Do příjemného pocitu bavlny to má pořád daleko, ale nikdo nic lepšího nám známého nenabízí, takže to nelze považovat za mínus. Z hlediska odolnosti působí oba potahové materiály spíše lehčím, méně odolným, trochu bych řekl „padákovým“ dojmem – vypadají a muchlají se jak lehounký materiál padáků.

Provedení a detaily

Spacák je mumiového typu, tzn. že se zužuje ve spodní části a i horní část je dělána tak, aby těsně obemkla hlavu spáče a nedovolila úniku tepla. Protože jak známo spacák nehřeje, spacák jen izoluje :-) V horní části kolem otvoru do spacáku je bílá barva potahové látky kombinována s tmavší šedivou, je zde také vyšité velké písmeno „X“ označující u firmy Coleman expediční řadu eXponent. Ve spodní části nohu je potom vyšité logo Coleman s přídomkem exponent.

detail stahování

Oblast kolem hlavy je zpracována detailně a komplexně. Okraj spacáku kolem hlavy je vybaven stahovací š?ůrkou s aretační olivkou, která směřuje dovnitř spacáku. Kolem krku pak unikající teplo chrání zateplený lem opět se stahováním ve vnitřním okraji. Na straně u hlavního zipu je tento lem přerušen a spojuje se pomocí dvou našitých pruhů suchého zipu. Hlavní zip je také proti rozepnutí a tím i spacák proti otevření chráněn „klapkou“ se suchými zipy.

detail zajištění zipu

Hlavní zip je chráněn proti úniku tepla zatepleným lemem z vnitřní strany spacáku, jezdec hlavního zipu jde lehce a bezproblémově. Hlavní zip však nesahá až úplně na konec spacáku, končí cca 20 cm nad dolním okrajem. To je drobná nevýhoda v souvislosti s možností sepnutí levého a pravého spacáku dohromady.

x680_209.jpg

Tato možnost sepnutí u tohoto modelu spacáku existuje a spacák je prodáván v pravém a levém provedení. Bohužel díky krátkosti zipu zůstane úplně spodní část spacáku oddělena a spáči tak musí mít nohy každý na své „půlce“, nebo trochu nešikovně oba jen v jedné polovině.

Balení, sbalení a obal

Dodávaný obal má dva kompresní popruhy, oba však vedou přes otvor v obalu, takže se nad otvorem kříží a v terminologii Colemanu se jedná o 4 kompresní popruhy. Obal je na spacák dobře dimenzovaný, při balení do obalu není nutno spacák nijak zvlášť mačkat a rvát, vejde se do obalu naprosto s přehledem a pohodlně. Otvor v obalu je krytý vnitřní našitou klapkou ze stejného materiálu jako je obal a stažen š?ůrkou s aretačním stahovátkem. Po stažení otvoru následuje přetažení kříže popruhů a případná komprese.

sbalený spacák

Balení je velmi pohodlná záležitost.

Závěr a dojmy

Když to všechno naházíme na kupu a uhněteme z toho výsledný dojem, není špatný. Spacák je kromě bílé barvy v podstatě ve všem naprosto standardní, není na něm nic zvláštního, lepšího, nebo speciálního, co by ostatní spacáky neměly. Ale to co na něm je, je provedeno kvalitně a materiály jsou příjemné. Jedinou neznámou tak zůstává praktičnost bílé barvy a použitý izolační materiál. Pokud ten bude skvělý, bude skvělý i spacák. Jinak se bude jednat o víceméně normální, kvalitní spacák, jaký vyrábí i mnoho jiných výrobců, navíc s handicapem bílé barvy. Doporučená maloobchodní cena spacáku je 2990 Kč, což je cena srovnatelná nebo lehce vyšší v porovnání s obdobnými modely jiných výrobců.

Nebudeme spacák zatím ani doporučovat ani zatracovat a uvidíme, co se z něj vyklube…

Komentáře jsou uzavřeny.

Naši sponzořiCestovní pojištění
Cestovní pojištění od GENERALI

Asistenční služba
Asistenční služba EUROP ASSISTANCE

Hosting stránek
a doména
Profesionální webhosting IGNUM

Stan, spacáky, vařič
Outdoorová výbava COLEMAN

Batohy
Batohy TREKSPORT

Bundy a kalhoty
Gore oblečení TILAK

Nabíječka, baterie
Energie od AVACOMu

Dezinfekce vody
Dezinfekce vody AQUAPLUS

Nádobí, rukavice
Outdoorová výbava YATE

Zpracování fotografií
Zoner Photo Studio

Cestovní kancelář
Cestovní kancelář Alpina

Autobusová doprava
Autobusová doprava Jenda

Prosm, zkontrolujte zadan daje

Pro dokonen rezervace prosm opite kd:

Dkujeme, drek jsme zarezervovali.

Kopii e-mailu s rezervac jsme zaslali vm i organiztorovi svatby.