Letenky a jak na ně

Neděle 17.6.2007

Zajišťování letenek na naši cestu jsme se věnovali už téměř na začátku příprav, ale nakonec se celá záležitost zjednodušila, až mě nenapadlo o tom psát. Několik dotazů na tohle téma už jsem ale dostal, tak je načase celou věc objasnit :-)

Existují v podstatě tři varianty, jak zajistit letenky na cestu kolem světa – speciální letenka kolem světa, všechny letenky koupené dopředu, letenky nakupovat až na místě.

My jsme se nakonec rozhodli, že jednotlivé letenky budeme shánět až na místě, odkud budeme potřebovat letět. Je to varianta sice nejnáročnější na zařizování, ale je to úplná svoboda. Můj dojem podpořen názory jiných cestovatelů navíc je, že v místě se dají sehnat různé slevy, akce, last minuty apod., za které teď a tady člověk letenky nesežene.

Výhody: svoboda, flexibilita, bez poplatků lze změnit termín i místo odletu a příletu, možnost využití slev a akcí, lze změnit leteckou společnost pokud jedna přestane létat, možnost kdykoliv letět domů bez ztráty peněz za zbytek letenek

Nevýhody: vyšší náročnost na zařizování a nejistota, nutnost čekání na levný spoj, přímý dopad všech zvýšení cen (např. palivové příplatky apod.)

Jediné letenky které tak kupujeme teď jsou na první část trasy Praha-Anchorage. U ostatních úseků jsme si pouze zjistili přes internet přibližnou cenu, kterou bychom neměli poté na místě překročit.

Zbylé dvě varianty

Všechny letenky jednotlivě již zakoupené dopředu doma
Je snad jasné, že je to ta nejhorší varianta ze všech, drahá, neflexibilní – pevné termíny a místa, pokud bychom chtěli změnit místo nebo termín znamená to buď poplatek nebo úplné propadnutí letenky, možnost ztráty letenek atd.

Letenka kolem světa (RTW ticket, neboli „Round The World“)
Tyto speciální letenky nabízí téměř každá aliance leteckých dopravců, např. Skyteam, OneWorld, Star alliance a další. Cenu letenky rozlišují buď podle nalétaných mil, podle regionů nebo kombinací obojího. Většina aliancí také na tyto letenky poskytuje on-line nebo ke stažení plánovač trasy, do kterého člověk zadá jednotlivá města přes která chce letět a  odhadovaný termín. Plánovač následně vyhledá zda společnosti z aliance dané destinace létají a napíše, kterou variantu RTW letenky je potřeba zakoupit.
Až potud to vypadá všechno hezky.

Problémem číslo jedna je, pokud máte na trase netradiční místa – jako např. my Anchorage na Aljašce – ten nelétá z aliancí nikdo, a pokud ano, nelétá zase jiné důležité místo na trase. „Odskočit“ si z dané trasy tak znamená vydat další peníze za zpáteční letenku z místa které je na trase RTW letenky. A vzhledem k ceně RTW letenky tím celá akce ztrácí na finanční zajímavosti.

Problémem číslo dvě, alespo? tady u nás, je dostupnost. Např. OneWorld (British Airways) u nás nemá pobočku, a vše by se muselo vyřizovat s Londýnem. Což při tak komplikovaném nákupu, jakým je tato super-letenka, není právě ideální. Právě v letecké přepravě je tolik omezení, zákazů a nařízení, co se týče odletů, přeletů, změny spojů atd., že bych se bál tuto záležitost vyřizovat jinak než osobně.
U Skyteamu (ČSA) jsem si říkal, že by to mohlo být jednodušší. Na internetových stránkách se člověk dozví hodně, ale rozhodně ne např. cenu letenky. Při pokusu o jednání s ČSA jsem dopadl tak, že si mě třikrát „přehodili“ jak horký brambor se společnosti ČSA Airtours, která to pro ně prý zajišťuje. ČSA Airtours zase tvrdili, že nic takového nedělají, ať se domluvím s ČSA. Evidentně ještě v Čechách nikdo letenku kolem světa se Skyteamem nekupoval.

Problémem číslo tři je omezená flexibilita. Vše funguje tak, že při koupi letenky pouze uvedete místa, kterými prolétáte, nikoliv termíny. Další část trasy si stačí zabookovat pár dní předem a můžete letět. Pokud byste však potřebovali změnit již sjednaná místa, je to za poplatek (50USD a víc). Neposlední v řadě je detail, že většina letenek kolem světa platí přesně rok a ani den navíc, některé obsahují navíc podmínku že poslední let musí končit tam kde první začal (i když nikdo vás nenutí ho nastoupit, ale zaplatit ho musíte).

Více informací o jednotlivých RTW letenkách je např. na www.airtimetable.com

2 komentáře k článku "Letenky a jak na ně"

  1. Veronika

    Dobry den, take se chystam na cestu kolem sveta a rozhoduji se jak to udelat s letenkama. nejradaji bych si je take koupila az podle potreby ale vim ze nektere zeme vyzaduji zpatecni letenku pri vstupu. Nemeli jste problem se vstupen do nekterych statu?

  2. Terka

    2 Veronika:
    Doposud jsme zadne problemy nemeli, ale vsechny zeme, kterymi jsme zatim projizdeli, tak tuto podminku vicemene nevyzaduji. Prizname se, ze sami jsme zvedavi na asijske zeme, o kterych koluji ruzne zvesti :-). Doufame ale, ze to pujde bez problemu, a co jsme slyseli, tak snad vytistena rezervace letu (ktera je jiz dnes dost casto bezplatne a lze zrusit) by to mela vyresit.
    Hodne zdaru na ceste, jestli budete mit nejaky webik, tak dejte vedet. Radi se podivame.

Naši sponzořiCestovní pojištění
Cestovní pojištění od GENERALI

Asistenční služba
Asistenční služba EUROP ASSISTANCE

Hosting stránek
a doména
Profesionální webhosting IGNUM

Stan, spacáky, vařič
Outdoorová výbava COLEMAN

Batohy
Batohy TREKSPORT

Bundy a kalhoty
Gore oblečení TILAK

Nabíječka, baterie
Energie od AVACOMu

Dezinfekce vody
Dezinfekce vody AQUAPLUS

Nádobí, rukavice
Outdoorová výbava YATE

Zpracování fotografií
Zoner Photo Studio

Cestovní kancelář
Cestovní kancelář Alpina

Autobusová doprava
Autobusová doprava Jenda

Prosm, zkontrolujte zadan daje

Pro dokonen rezervace prosm opite kd:

Dkujeme, drek jsme zarezervovali.

Kopii e-mailu s rezervac jsme zaslali vm i organiztorovi svatby.