(K)očkování

Úterý 29.5.2007

Mezinárodní očkovací průkazuff….a máme to za sebou. Pro mě snad nejprotivnější část celé přípravy cesty. Všechny ostatní přípravy a zařizování mě v podstatě baví, ale očkování je něco, co snad nikoho bavit nemůže.

No považte – trvá to spoustu času, stojí to spoustu peněz a člověk se po tom ještě cítí všelijak.

Trvá to spoustu času – většina očkování je na 1-3 dávky, pokud jich je víc než 1, je mezi nimi odstup týden až měsíc (každá další dávka později). Najednou se nedají dát víc než dvě dávky různých vakcín, přičemž se samozřejmě některé nesmí míchat dohromady. A úplnou perličkou je živá vakcína žluté zimnice, která se očkuje samotná a cokoliv dalšího až po měsíci.

Stojí to spoustu peněz – dole v tabulce jsou vypsány orientačně ceny vakcín, dohromady na naši cestu to dělá skoro 8 000,- Kč na osobu. Plus japonská encefalitida, kterou ještě nemáme, viz níže.

Člověk se cítí všelijak – po většině vakcín je minimálně týden bez fyzické námahy, kdy se tělo s očkovací látkou vyrovnává. Žlutá zimnice opět exceluje, po té se nesmí cvičit a zvedat pytle s cementem celý měsíc. Nechceme všechnu vinu za stávající stav naší tělesné schránky svalovat jen a pouze na očkování. Faktem ale je, že od té doby co na očkování chodíme, cítíme se unavení, rozklížení a zkrátka totálně mimo svou kůži, přestože životní styl jsme zásadním způsobem nezměnili…

Máme nakonec naočkováno všechno, co se do krajin, kde se budeme pohybovat, doporučuje a co je v Čechách k dostání. Jediné co zbývá a v Čechách k dostání není, to je japonská encefalitida. Tu si budeme muset nechat bodnout někde v Austrálii nebo na Novém Zélandu, před cestou do Asie. Měli jsme výhodu v tom, že část očkování jsme si odbyli již loni před cestou do Nepálu, takže už toho teď nezbývalo tolik. Přesto je to záležitost na několik měsíců.

Takže krátký přehled toho, jaké protilátky jsme si za své penízky (snad) odnesli z očkovacího centra:

——————————————
Chorobopopis / Dávky x Cena / Jak vydrží
——————————————
Vzteklina / 3 x 450,- / 3 roky
Žlutá zimnice / 1 x 450,- / 10 let
Žloutenka A+B / 3 x 1700,- / 20 let, neověřeně i více
Břišní tyfus / 1 x 550,- / 2-5 let
Meningokok A+C / 1 x 250,- / 2-3 roky

K tomu všemu několik zajímavostí:
Cholera se nedá očkovat, pouze se podávají tablety při výletu do oblasti s epidemií cholery, lepší však vůbec tam nejezdit.
Vzteklina není stoprocentní, ale pokud je člověk „vzteklým“ zvířetem pokousán, je v lepší situaci než bez očkování – místo šesti vakcín (první do tří dnů, uchovávat v chladu) musí dostat jen tři (první do týdne až deseti dnů).
Malárii budu více rozebírat v článku o lécích a lékárničce.

Pokud byste přemýšleli, kde se dá taková krásná sada očkování získat, zadejte do vyhledávače na internetu „centrum cestovní medicíny“, nebo „centrum očkování“ a zaručeně nějaké bakteriálně-virové doupě najdete. (Koukám, že ačkoliv jsem původně článek zamýšlel jakožto pochmurný a nepříjemný jako celé očkování, už zase začínám mít dobrou náladu :)

4 komentáře k článku "(K)očkování"

 1. Karel WOLF

  Nazdar :-) JA uz mam ockovani za sebou. Tento tyden jsem ale prodelal docela zajimavou transformaci, ktere se rika DIGITALIZACE. Koupil jsem digitalni telo, sirokej objektov, dve MDAčka na psani textu, 80gigovou databanku, dve dvougigovy karty, novou brasnu. Digitalni fotky jedu strilet poprve, a tak jsem radeji do zalohy koupil jeste 10 diapozitivnich filmu, kdyby vsechno digitalni zarizeni selhalo … takze s sebou povezu jeste telo analogovy zrcadlovky. Je to docela husty … celkem budu mit s sebou 4 nabijecky. Jako by se to zdalo, ze jsem to moc nepromyslel … ono to ale neni jednoduchy. Zda se mi, ze nase cesta bude takova testovaci, jestli se takhle bude dat jezdit i priste a nebo jestli puku veci vyhodim a uz je proste nevezmu.

  Drzim Vam obema palce, abyste se z toho nezcvokli jako ja :-) Odletame za 7 hodin, tak si jdu zabalit :-)

  Ahoj Karel, setkanicestovatelu.cz

 2. Ludvík

  2Karel: no když to tak vidím, tak myslím, že to nemůžeš snad ani zvládnout unést! nebo jo? Bez té analogové zrcadlovky ještě snad, ten zbytek budeme mít v podstatě podobný, ale ještě k tomu další zrcadlovku… to už bych asi fakt nezvládl. Jsem zvědavý na zkušenosti a zážitky!

 3. Honza

  Moje zkusenosti, jsou takovy ze cim min techniky sebou clovek vlece tim lip. S focenim je to stejne tak, neprehanet, treba v Rusku jsem fotil tolik ze sem stale komponoval a nakonec jsem vlastne nemel zadne „pohledy v hlave“. Je to stejne jako kdyz na kseft fotis krasnou zenskou, vypada to ze slintas, ale ty se pekelne soustredis na kompozici, expozici, nastaveni, vlastne „nevis co fotis“

 4. Karel Tamchyna

  Podle mého názoru jetakovým množstvím očkování organismus velice oslaben. Nehovořím o látkách, které vakcíny obsahují a které likvidují naše mozky. Vždyť pokles některých v minulosti vážných chorob vůbec nesouvisí se zahájením očkování ! Grafy hovoří jasně.

Naši sponzořiCestovní pojištění
Cestovní pojištění od GENERALI

Asistenční služba
Asistenční služba EUROP ASSISTANCE

Hosting stránek
a doména
Profesionální webhosting IGNUM

Stan, spacáky, vařič
Outdoorová výbava COLEMAN

Batohy
Batohy TREKSPORT

Bundy a kalhoty
Gore oblečení TILAK

Nabíječka, baterie
Energie od AVACOMu

Dezinfekce vody
Dezinfekce vody AQUAPLUS

Nádobí, rukavice
Outdoorová výbava YATE

Zpracování fotografií
Zoner Photo Studio

Cestovní kancelář
Cestovní kancelář Alpina

Autobusová doprava
Autobusová doprava Jenda

Prosm, zkontrolujte zadan daje

Pro dokonen rezervace prosm opite kd:

Dkujeme, drek jsme zarezervovali.

Kopii e-mailu s rezervac jsme zaslali vm i organiztorovi svatby.