Kolik pasů máš

Čtvrtek 3.5.2007

jako James Bondtolikrát jsi člověkem. A tak nás jede na cestu kolem světa rovnou šest. Všechny nás můžete krásně vidět tady na obrázku :)

Ocitnout se bez pasu na cizím, nedejbože nepřátelském území je velmi nezáviděníhodná situace. I my jsme se vybavili tak, aby nás taková situace prostě nemohla potkat a obstarali jsme si každý ještě dva nové biometrické pasy.

Naše uvažování je asi takovéto: dva pasy budeme mít každý s sebou na cestu, každý v jednom batohu. Tím bychom měli mít pojištěnou situaci, kdy by jeden z našich batohů změnil majitele nebo skončil na dně hluboké rokle. A v případě, že bychom přišli o všechny pasy, budeme mít doma každý jeden rezervní, který si můžeme nechat poslat. Je to asi nejmenší komplikace, protože dostat se z cizí země bez pasu je dost velký problém. A pokud bychom si chtěli nechat vystavit český pas ze zahraničí, pak si na toto naše úřady vyhrazují lhůtu 120dní! Tyto záložní pasy také využijeme, pokud bude potřeba získat vízum do Ruska nebo Číny z Čech a nešlo by to z ciziny – zvěsti o tomto faktu jsme již někde pochytili…

Získání pasů nebyl vůbec žádný problém, jen nás to stálo čas a peníze (jako obvykle). Na úřadě to chtělo být tak čtvrt hodinky před začátkem pracovní doby, pak už se začala tvořit fronta. Nové biometrické pasy mají v sobě čip, který poskytne bezdrátově údaje, podpis a fotografii. V souvislosti s tím došlo ke změnám u přepážek – musí mít nyní digitální fotoaparát, druhý monitor, tablet na podpis a kvalifikovanou obsluhu. Tím došlo např. u nás na Praze 12 k redukci z původních šesti přepážek (dřív šlo jen o převzetí papírového formuláře a fotky) na přepážky dvě. Navíc software občas vydá nějakou chybovou hlášku a paní úřednice si, přestože již s ním nějaký ten měsíc pracují, moc „jisté v kramflecích“ nejsou a celá procedura se tak drasticky prodlužuje – vychází to tak na 15 minut na jednoho.

A aby toho nebylo málo, fotka která se snímá musí spl?ovat plno parametrů, které dodaný software hlídá. Na první pokus se můžete jako Terka dočkat výstražných hlášení „Otevřená ústa!“, „Barevné pozadí!“, „Pohled není přímo do objektivu!“ a dalších. Takže se to pak různě zkouší a předělává a protahuje… Ve výsledku je nadefinovaná pozice tak nepřirozená, že na fotce snad nikdo nemůže vypadat hezky :)

Přes všechny peripetie ale pasy máme, hotové byly včas, dokonce vlastně asi po třech týdnech, i když na to mají měsíc. A maličkost na závěr – jeden takový pas přijde na 600,-Kč

7 komentáře k článku "Kolik pasů máš"

 1. Marquel

  Podle plánu cesty jedete také do Indie. Tady pozor. Do Indie je nutné vízum a víza se vydávají pouze v Praze. Nelze je pořídit nikde jinde! A vydávají se pouze na 1/2 roku.

 2. Ludvík

  2Marquel
  Ahoj, o tomhle vízovém režimu pro Indii víme, resp. nevíme jestli je to opravdu pravda a jestli třeba nelze získat vízum z Thajska nebo někde po cestě. Každopádně nemáme stejně jinou možnost než to zařizovat po cestě, případně pošleme domů pas a rodiče se nám pokusí vízum zařídit. Nic jiného rozumného, vzhledem k tomu půlročnímu omezení dělat nemůžeme. Resp. nás nic jiného nenapadá :-)

 3. Marquel

  No bohužel to tak je. Jsme jen my (ČR) a Filipíny, kteří to tak mají. Všichni ostatní dostanou vízum všude možně po světě.

 4. Paskvil

  Mám dotaz.
  Podle mých informací není možné vlastnit několik platných identifikačních dokladů (pas, OP)? Jakým způsobem, když to tak popisujete, jste obdrželi 3 platné pasy na Vaše jméno??
  Děkuji.

 5. Ludvik

  2Paskvil:

  Ahoj,

  ziskani vic pasu nebyl vubec problem. Jen chteli zduvodneni, proc o vic pasu zadame a bylo to. Nemuzeme rict, jak je to s obcankou, tam asi tohle omezeni bude, ale u cestovniho pasu neni.
  Koukali jsme i na stranky verejne spravy (portal.gov.cz) a v sekci „Vydani cestovniho dokladu“ se dokonce uvadi

  10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
  * odůvodnění žádosti o vydání cestovního pasu, pokud občan již držitelem platného cestovního pasu je a potřebuje další cestovní pas k cestám do zahraničí

  Takze i podle tohoto je videt, ze by s vydanim vice pasu nemeli mit nikde v CR problem :-).

  At zije cestovani!

 6. Paskvil

  TO LUDVIK:

  Díky za odpověď. Dopl?ující dotaz. Za předpokladu, že je možné vydání několika duplikátů cestovního dokladu, jak je to s vízy, která se po vyřízení do pasů zaznamenávají? Je možné požádát tu kterou ambasádu o vystavení několika stejných víz do více pasů (ať před cestou (v ČR) nebo na cestě (na ambasádách v zahraničí))??

  Díky

 7. Ludvik

  2 Paskvil:

  Ahoj,
  my jsme se tedy nezkouseli nikdy ani zeptat, ale povazujeme za samozrejme, ze neni mozne vydat vice stejnych viz. Za vizum se plati a ma svoje seriove cislo, takze to bude problem.

  Nicmene nikdy jsme nechteli vydat stejne vizum do vice pasu, neni to potreba. Vice pasu pouzivame na ceste tak, ze vzdy cestujeme s tim, ve kterem mame pro danou zemi vizum, a zaroven nechame na ambasade dalsi zeme druhy pas, do ktereho nam vydaji vizum.

  Na hranicich se obcas divi, ze mame pro vystup ze zeme jeden pas a pro vstup do druhe zeme druhy pas, nicmene vzdy se to maximalne do deseti minut vyresilo.

  A pokud by se stala neprijemna vec a ztratili bychom pas s vizem zeme, ve ktere jsme, bude to problem, ale pujde vyresit a neznemozni nam to pokracovat dal v ceste do dalsich zemi s dalsimi pasy.

Naši sponzořiCestovní pojištění
Cestovní pojištění od GENERALI

Asistenční služba
Asistenční služba EUROP ASSISTANCE

Hosting stránek
a doména
Profesionální webhosting IGNUM

Stan, spacáky, vařič
Outdoorová výbava COLEMAN

Batohy
Batohy TREKSPORT

Bundy a kalhoty
Gore oblečení TILAK

Nabíječka, baterie
Energie od AVACOMu

Dezinfekce vody
Dezinfekce vody AQUAPLUS

Nádobí, rukavice
Outdoorová výbava YATE

Zpracování fotografií
Zoner Photo Studio

Cestovní kancelář
Cestovní kancelář Alpina

Autobusová doprava
Autobusová doprava Jenda

Prosm, zkontrolujte zadan daje

Pro dokonen rezervace prosm opite kd:

Dkujeme, drek jsme zarezervovali.

Kopii e-mailu s rezervac jsme zaslali vm i organiztorovi svatby.