Plán cesty

Neděle 1.4.2007

Plán cesty…Plánování je hezká věc, ale nejen plánováním živ je člověk. Proto si sice krásně malujeme kudy, kam a za jak dlouho se dostaneme, co tam uvidíme a zažijeme, avšak realita může být, a s nějvětší pravděpodobností také bude, jiná. Trochu nebo hodně, to už ukáže čas.

Určit si plán cesty alespo? přibližně je pro nás důležité rovnou z několika důvodů, kterými jsou:

 • vystavení víz (některé země chtějí popis cesty – USA, Kanada, Indonésie,…)
 • finanční rozpočet (naplánovat peníze je skoro nemožné, ale alespo? hrubý odhad, aby nám nedošly vekšeré peníze v půli cesty)
 • roční období (abychom nejeli na Sibiř v zimě a jinam v době monzunů, i když se tomu asi úplně nevyhneme)
 • ujasnění si, co opravdu moc chceme vidět a co naopak při nedostatku času nebo financí rádi oželíme
 • no a abychom si vytvořili vůbec představu, co ve které zemi je k vidění a zažití…

Rozhodli jsme se vyrazit na cestu kolem světa směrem západním, ačkoliv většina cestovatelů cestuje naopak. Ani nevíme proč, oba jsme chtěli vidět Aljašku a Kanadu – bylo to první co nás napadlo, tak jsme to automaticky dali jako první po cestě. Až posléze jsme zjistili, že všichni jezdí naopak. Prostě – proti všem :)

Ve zkratce

Když jsme si poskládali místa a země na světě, která bychom chtěli vidět, dostali jsme následující hrubý odhad cesty. Jediný kdo to „odnesl“ je Afrika, na které jsme se oba shodli, že ji teď nijak vidět netoužíme, navíc už se časově, finančně a prostorově do celé cesty nehodí. Pokud by nám náhodou při návratu zbyly čas, peníze i chuť, zamířili bychom do Maroka a do Vysokého Atlasu, ale to je jen taková hodně teoretická záležitost, pravděpodobná asi tak že za chvíli spadne v Jižních Čechách raketoplán.

Sedli jsme, zamysleli se a dostali jsme tohle:

Praha -> Aljaška -> Kanada -> Jižní Amerika (Peru, Chile, Argentina) -> Nový Zéland -> Austrálie -> Indonésie -> Thajsko -> Laos -> Kambodža -> Barma -> Bangladéš -> Indie -> Nepál -> Tibet -> Čína -> Mongolsko -> Rusko -> Pobaltí – Litva, Lotyšsko, Estonsko -> Polsko -> Praha

Úvahy nad věčně plynoucím časem

Na jak dlouho se vydáme, to byla otázka, kterou jsme si okamžitě položili, jakmile jsme sepsali výše uvedené. A dosud jsme si ji nezodpověděli úplně, to za nás asi bude muset učinit běh věcí…
Víme, že se takováhle cesta dá uskutečnit za rok. Ale je to ve velkém časovém presu, a nedá se říci, že my s našimi ambicemi trekovat v horách bychom to byli schopni zvládnout. Přijatelná varianta je cca rok a čtvrt.
Omezení která máme jsou finance a zima v Rusku, potažmo v celé severní Asii, která by byla asi hodně krušná. Takže máme jen dvě možnosti – buď to stihneme za rok a čtvrt, což bychom zaplatili v pohodě, nebo se na Novém Zélandu a v Austrálii zdržíme alespo? půl roku, vyděláme tam nějaké peníze a pak cestu dokončíme. V tom případě by z toho byly asi tak dva roky.
Jak dny běží, stále více se v úvahách upíráme ke druhé možnosti. Ale jestli to vyjde, to ví bůh. Mohlo by :)

2 komentáře k článku "Plán cesty"

 1. Anna

  Tak tady u tohohle clanku jsem dostala castecnou odpoved na mou otazku, Pri sledovani mapy jsem se ptala co vam na tom mohlo tolik trvat, vy jste si to hlavne uzivali jenomze kde ste brali celou tu dobu penize to mi vrta v hlave… A jak to nakonec dopadlo s tou Australii s praci a tak? Je to kopec cteni nevim jestli to tady dohledam.. Po uspesne navsteve Australie planujem jet Peru, Chile, Argentina a doufajic i hlavne Antarktidu.Vasi stranky jsem nasla pro inspiraci.Hezky den

 2. Terka a Ludvík

  Ahoj Anno,

  To víš, svět je veliký a je v něm spousta míst k vidění, takže přestože to vypadá, že jsme toho zase tolik neprojeli, není to tak. Kromě kratší zastávky, kterou jsme na měli na Novém Zélandě, jsme se téměř každý druhý den někam přesouvali. Sice v celkovém počtu zemí nemáme asi tak vysoké skore, jak by si někdo představoval, ale naším cílem bylo vidět spíš víc v jedné zemi než rychle proskákat tunu zemiček. A hlavně – musíme si přeci něco nechat na příště :-).

  Co se týče peněz, tak vše jsme financovali z peněz, které jsme si vydělali před cestou. Přeci jen možnosti výdělků při cestě nejsou tak velké a hlavně to sebere další čas, což jsme nechtěli. Jedinou výjimku jsme udělali na Novém Zélandě. Dostali jsme se do fáze cesty, kdy jsme si potřebovali odpočinout, mít po nějakou dobu pevnou střechu nad hlavou a jelikož pro mladé lidi je jednoduché získat novozélandská pracovní víza (na 1 rok), této možnosti jsme využili. Nepracovali jsme však nijak dlouho (jen 5 týdnů) a naším primárním cílem nebylo vydělávat peníze na cestu, ale jen si pokrýt náklady na živobytí, zatímco jsme necestovali. Proto jsme ani nikterak práci nehrotili a vzali tu první, která se nám nabídla, přestože jsme asi mohli i najít něco lepé placeného.

  V případě práce v Austrálii je to už složitější – tam bohužel takto jednoduše získat víza nejde. Tudíž buďto člověk najde zaměstnavatele, který zažádá u imigračního úřadu o pracovní vízum pro jeho budoucího zaměstnance, anebo tam může jet jako student nějaké místní školy a pak obvykle je možnost získat speciální studentské vízum, umož?ující práci na cca 20 hodin týdně. Bohužel v tomto případě je nutné doložit studium.
  Každopádně Austrálie je nádherná země a stojí i za „jen“ turistickou návštěvu.

  Přejem na cestách hodně úžasných zážitků (a určitě v Austrálii a Jižní Americe se toho dá zažít spousta), žádné problémy a spousty milých lidiček, kteří vám v nouzi podají pomocnou ruku.
  Přejeme krásné Vánoce, všechno nejlepší do nového roku a až budete někdy v té Antarktidě, pozdravujte tam od nás…
  Terka a Ludvík

Naši sponzořiCestovní pojištění
Cestovní pojištění od GENERALI

Asistenční služba
Asistenční služba EUROP ASSISTANCE

Hosting stránek
a doména
Profesionální webhosting IGNUM

Stan, spacáky, vařič
Outdoorová výbava COLEMAN

Batohy
Batohy TREKSPORT

Bundy a kalhoty
Gore oblečení TILAK

Nabíječka, baterie
Energie od AVACOMu

Dezinfekce vody
Dezinfekce vody AQUAPLUS

Nádobí, rukavice
Outdoorová výbava YATE

Zpracování fotografií
Zoner Photo Studio

Cestovní kancelář
Cestovní kancelář Alpina

Autobusová doprava
Autobusová doprava Jenda

Prosm, zkontrolujte zadan daje

Pro dokonen rezervace prosm opite kd:

Dkujeme, drek jsme zarezervovali.

Kopii e-mailu s rezervac jsme zaslali vm i organiztorovi svatby.