Vybavení – batohy

Sobota 31.3.2007

Na zádech, na zemi, v blátě, v dešti, v mrazu, v prackách medvěda, v prackách celníka, v prackách zloděje (snad ne!), mezi dobytkem, na střeše autobusu, mezi pytli s pískem a moukou, na korbě náklaďáku… to je jen předběžný seznam situací, které naše batohy nejspíš potkají.
A aby toho nebylo dost, většinu času je budeme nosit na zádech a budeme s nimi muset ujít alespo? 20km denně. Kteří obstojí?

Pokud nahlédneme do nabídky „outdoorových specialistů“ H/R (Hudysport/Rockpoint), nalezneme batohy nejen krásné, ale i perfektně funkční, vyvážené, úžasné a prostě dokonalé. Ale za dokonalost se platí a v tomto případě za ní zaplatíme tím, že 80-ti litrový batoh stojí 6-10 tisíc a váží 3-3,5 kg. Tak to není nejlepší start. Zkusíme to z jiného konce…

My oba se nějakou dobu po horách pohybujeme, takže batoh máme vlastní. Nakolik vyhovují?

Treksport Tatran 80Já mám Treksport Tatran 80 – dle mého názoru perfektní batoh, je z odolné cordury, funkčnost včetně všech nastavení je naprosto suprová, všechny přesky a dotahy chodí tak, jak mají, je kvalitně ušitý atd. Za 10 let toho se mnou prošel docela dost a přesto je zatím v perfektním stavu. A když se k tomu ještě vypere, není na něm vůbec poznat, co má za sebou.

Z hlediska toho, co ho čeká na cestě, má jen dvě nevýhody:

  • je relativně těžký (asi 2,5 kg), i když vzhledem k tomu, co mají v H/R, je to ještě pohoda
  • zádový systém je relativně dost neskladný a tím i zranitelný
  • bederní popruh má dost tvrdý, vyčnívající tvar, a spousta plastových přezek, oček a spojek není z hlediska omlácení nejbezpečnější.

Doldy MCK 80Terka má stařičký Doldy, který se dnes v nabídce jmenuje „MCK 80″. Je to naprosto jednoduchý batoh, který vyniká právě svou jednoduchostí – nemá v podstatě zádový systém, jen napevno přišitý bederní popruh a ramenní popruhy, výška zad se nastavuje provléknutím textilními oky. Tedy žádné plasty, žádné vyčnívající části. Obrovská výhoda – když se přes něj (prázdný) projde slon, batoh jen vyklepete a jdete dál. Také je u dna relativně široký, což usnad?uje balení (i když je to proti moderním trendům).
Nespornou výhodou je váha 1,5kg – když to porovnáme s dnešními super batohy z H/R, úspora je až 2kg, což jen na batohu dělá 10% váhy!

Ale opět má i nějaké mouchy:

  • jednoduchost zádového systému je zárove? možná problémem, Terka v něm nosí ne víc jak 15kg, nejsem si jistý jak by se mi nesl s 20-25kg – budu muset vyzkoušet
  • dotahovací popruhy jdou na starém modelu strašně ztuha a přesky drhnou. Snad to u nového modelu vylepšili, budeme muset vyzkoušet
  • nemá postranní kapsy, což je fakt hodně příjemná vychytávka, především na lahve s vodou

Jako favorité na cestu kolem světa se nám po prohlédnutí snad kompletní nabídky na našem trhu, i s přihlédnutím k ceně, jeví dva batohy:

  • Doldy MCK 80 – viz předchozí odstavec
  • Treksport Hiker 75+10 – je na dnešní dobu trochu nevzhledný, ale je z cordury, má jednodušší zádový systém, boční kapsy, doufáme že i dobré zpracování, váha pouze 1,7kg

Treksport Hiker 75Jaké batohy nakonec povezeme, je ještě ve hveždách, vzhledem k financím a sponzoringu. Za ideální považujeme, kdybychom oba měli Treksport Hikera, ale to by nám je musel někdo zasponzorovat. Pokud se vhodný batoh-dárce nenajde, já pojedu s tím, co mám, a Terce vzhledem ke stavu jejího Doldíka pořídíme buď zase Doldíka MCK 80, nebo Treksport Hikera.

Komentáře jsou uzavřeny.

Naši sponzořiCestovní pojištění
Cestovní pojištění od GENERALI

Asistenční služba
Asistenční služba EUROP ASSISTANCE

Hosting stránek
a doména
Profesionální webhosting IGNUM

Stan, spacáky, vařič
Outdoorová výbava COLEMAN

Batohy
Batohy TREKSPORT

Bundy a kalhoty
Gore oblečení TILAK

Nabíječka, baterie
Energie od AVACOMu

Dezinfekce vody
Dezinfekce vody AQUAPLUS

Nádobí, rukavice
Outdoorová výbava YATE

Zpracování fotografií
Zoner Photo Studio

Cestovní kancelář
Cestovní kancelář Alpina

Autobusová doprava
Autobusová doprava Jenda

Prosm, zkontrolujte zadan daje

Pro dokonen rezervace prosm opite kd:

Dkujeme, drek jsme zarezervovali.

Kopii e-mailu s rezervac jsme zaslali vm i organiztorovi svatby.