Vybavení – stan, spacáky

Pátek 30.3.2007

BivakStan 

Celta, smrkové větve, listy banánovníku, tuna cihel, vlnitý plech… to je jen několik možností, jak si zajistit na cestách v horách a divočině klidné spaní, nerušené medvědy, kozami, lososy, německými turisty či italskými teenagery. Ne všechny varianty jsou ale zcela vhodné z hlediska váhy a životnosti na přenášení na zádech jednoho člověka (protože Terka je křehké stvoření, ponesu šnečí ulitu já).

Po zvážení všech výše uvedených i neuvedených pro a proti jsme dospěli ke dvěma možným favoritům, co se ubytování na naší cestě týče. Jsou jimi stan a peníze. Stan bude jistotou v horách, buších a jiných od civilizace odlehlejších oblastech, kdežto peníze poslouží perfektně pro ubytování ve velkých městských aglomeracích, jakož i asijských vesničkách.

Ne, vážně. Vzhledem k tomu, že chceme mít cestu hodně trekařskou a ponejvíce se pohybovat v přírodě, stan je, dá se říci, nezbytnost. A to i z finančního hlediska – hlavně v rozvinutějších a dražších zemích (USA, Kanada, Austrálie) je to mnohdy nejlevnější z variant přespání, které se na daném místě nabízejí.

Bohužel však mít sebou stan znamená jeden velký problém – váha. Pokud se podíváme na nabídku firem stany vyrábějících či prodávajích v Čechách, zjistíme, že většina „lehkých“ stanů se nedostane pod 3kg, vyjímečně na 2,5kg. A to je pořád sakra hodně.

Coleman RaidV našich končinách se dle našeho pátrání vyskytují dva možní favoriti, kteří atakují hranici jednoho kilogramu pro dvě osoby, což je zkousnutelné.

Prvním z nich je Coleman Raid, jednoplášťový zátěrový stan, který má (a zákonitě musí mít) jednu obrovskou nevýhodu – materiál nedýchá, je potřeba všechno nějakým zázračným způsobem uvětrat. To se celkem dá, když je hezky. Když začne liják, vevnitř se člověk vykoupe ve vydýchané vlhkosti.
Počítáme s tím, že celá cesta bude drsná, tak bychom asi zkousli i tohle. Pořád lepší než když člověku leje přímo za krk.
Váha: 0,98kg

Hannah Stash IIDruhým z nich je Hannah Stash, dvouplášťový stan, který úsporu váhy vyřešil tím, že jako tyčky používá trekkingové hole.
Vzhledem k tomu, že hůlky budeme oba dva stejně mít, nezní to až tak špatně. Jednoznačnou výhodou je dvouplášťovost, tedy přijatelné odvětrání stanu. Co je trochu nevýhodou, je nutnost velmi dobrého kotvení. Raid od Colemana potřebuje kotvit také, ale samotné oblouky jsou samonosné, takže potřeba kvalitního vypnutí není tak markantní jako u Stashe, který se při špatném vypnutí zhroutí totálně.
Ještě jsme nikde nezjišťovali, jak je vyřešeno uchycení hůlek v látce stanu, to by mohlo být slabé místo z hlediska životnosti. Další věc je, jak špinavý můžou hůlky být po dni na blátivých cestách a tahat si tohle do stanu…
Váha: 0,99kg  (aktualizováno – po několika mailech s Hannahem vyšlo najevo, že stan váží 1,7kg a byla to chyba tisku…)

Závěrečné rozhodnutí zatím nepadlo, každopádně to „odnese“ jeden z těhle dvou favoritů. V USA jsou k dostání spousty dalších podobně lehkých stanů, ale za ne zrovna nízké ceny, takže si budeme muset vybrat doma…

Spacáky, karimatky

Spacák jest základní součástí vybavení každého cestovatele. Nejen že ve většině případů zajistí pohodlný spánek, ale zachrání také před chladem např. při nočních jízdách autobusem a vlakem či při čekání ve vymrzlé čekárně, a pokud nám medvěd začne v noci trhat stan, je kvalitní a pevný spacák jediným prostředkem, ve kterém se dá skokem snožmo medvědovi úspěšně utéct.

Požadavky na spacák jsou v podstatě jasné – aby byl teplý a lehký. Bohužel tyhle dvě věci jdou dohromady asi jako kvalita a nízká cena. Velmi dobré zkušenosti máme s materiály Thinsulate a Polarguard 3D – dobře izolují a jsou přijatelně teplé. Do peří jít nechceme, protože by nám jednak provětralo peněženku, jako alergik bych se vyspal kvalitně asi jako ve fabrice u mašiny a do třetice všeho, mokrý péřový spacák bych fakt sušit nechtěl…

Prima Tulák 3DMáme zimní spacáky od české firmy Prima, se kterými jsme nadmíru spokojeni – když si sepneme dva k sobě, vznikne parádní místečko na spaní s dostatkem místa i na zábavnější záležitosti :) Jsou zdá se kvalitně ušité a i cena je rozumná. S letními spacáky jsme na tom ale hůř.
Terka je na tom ještě přijatelně, její spacák je ještě v použitelném stavu, 1,6kg od firmy Condor, který by měl vyhovovat, ale je přeci jen trochu těžký. Já jsem na tom špatně, protože v mém 9 let starém 0,9kg Condoru by zmrznul i lední medvěd na Havaji – materiál už je totálně slehlý a nefunkční. Já tedy budu kupovat stoprocentně nový, jestli i Terka, to se uvidí dle finanční situace. Dva rozdílné spacáky by ovšem nešly spojit dohromady…

Jasným favoritem tak pro nás jsou polarguardové spacáky firmy Prima, zbývá už jen vybrat které. Neměli bychom se sice nikde pohybovat v zimním období, ale ve výšce 4000 metrů v Andách a na podobných místech bude asi rtuť teploměru dávat najevo, že s okolní teplotou není něco úplně v pořádku. Takže volbou jsou spacáky Tulák 3D s extrémem -7C, případně Bike 3D s extrémem -2C. Ještě nemáme jasno který. Terka by stoprocentně vzala teplejší, já ale ponesu i stan a foťák a tak bych měl váhově šetřit – vzít lehčího Bika a případně se do spacáku obléknout – stejně to oblečení potáhnu, tak proč nést další izolaci ještě ve váze spacáku.

5 komentáře k článku "Vybavení – stan, spacáky"

 1. Bedřich Frá?a

  Ahoj měl bych poznámku ,osobně vlastním TUL?KA a těch -7 je fakt extrém.Spal jsem v něm brzo na jaře a trochu mi bylo chladno.Takže můj osobní názor je že pokud je méně než 0 tak nic moc.Váhově jsem na tom jako vy.

  Bobin

 2. Ludvík

  2Bedřich: Ahoj, díky za info. Nakonec máme spacáky od Colemana, ještě jsem to nedal pořádně na stránky. Ty spacáky od Colemana jsou na tom ale váhově podobně. Nicméně jsme vycházeli z toho, že se radši v extrémech do spacáku oblékeneme. Oblečení stejně poneseme, tak proč nést ještě těžký spacák. Je to trochu extrémní, ale což :-)

 3. Jura

  Zdravím Vás,

  v prvé řadě Vám chci popřát pro Váš podnik hodně štěstí a v druhé řadě bych se chtěl zeptat, jak jste nakonec vyřešili stan? Rozhoduju se taky pro lehčí stan a Vaše případné postřehy by mi mohly pomoci.

  Děkuji za odpověď.

 4. Ludvík

  2Jura: Ahoj a omuvu za pozdní odpověď, ale všechny věci nějak řešíme postupně. Jak můžeš přečíst v nové rubrice Testovna, stan máme nakonec jednokilový od Colemana, nástupce Raidu. Jsme sami zvědaví jak to v něm zvládnem, určitě budeme publikovat zkušenosti.

 5. Lukáš

  Mám dobré zkušenosti se stany Hannah, konkrétně expediční stan Hannah Attack (http://www.affekt.cz/hannah-expedicni-stan-hannah-attack-1393.html)

Naši sponzoři



Cestovní pojištění
Cestovní pojištění od GENERALI

Asistenční služba
Asistenční služba EUROP ASSISTANCE

Hosting stránek
a doména
Profesionální webhosting IGNUM

Stan, spacáky, vařič
Outdoorová výbava COLEMAN

Batohy
Batohy TREKSPORT

Bundy a kalhoty
Gore oblečení TILAK

Nabíječka, baterie
Energie od AVACOMu

Dezinfekce vody
Dezinfekce vody AQUAPLUS

Nádobí, rukavice
Outdoorová výbava YATE

Zpracování fotografií
Zoner Photo Studio

Cestovní kancelář
Cestovní kancelář Alpina

Autobusová doprava
Autobusová doprava Jenda

Prosm, zkontrolujte zadan daje

Pro dokonen rezervace prosm opite kd:

Dkujeme, drek jsme zarezervovali.

Kopii e-mailu s rezervac jsme zaslali vm i organiztorovi svatby.