Vybavení – vaření

Čtvrtek 29.3.2007

Primus OmnifuelMít něco teplého (a případně i dobrého) do žaludku je dalším pilířem přežití na cestách. Na chlebu s tave?ákem jsme schopni vydržet měsíc, ale ne měsíců 12 a takový teplý černý čaj ve studeném ránu udělá svoje. Zárove? je to způsob jak ušetřit, protože v levných hotýlcích je snídaně za příplatek a to většinou i čaj.

Tudíž vařič je potřeba, to je daný.

Na druhou stranu si nehodláme vyvařovat čtyři chody k obědu, a navíc to musíme taky nést všechno na zádech, takže to chce celou kuchy?skou výbavu minimalizovat.

Základní rozhodnutí je, jestli vařit na plynu nebo benzínu. Výhody a nevýhody zná každý pořádný notor (neboli jsou notoricky známé), proto jen ve zkratce:

  • plyn se rychleji zapaluje a rozhořívá, lépe reguluje a vařič je lehčí, bomby se ale hůř shání, nevydrží tak dlouho a jsou drahé. Ve větší zimě (pod nulou) se mu nechce hořet a je to bída. Z nějakého podezřelého důvodu se bomby nesmí převážet v letadle (snad že kdyby to bouchlo, tak to utrhne ocas letadla se zavazadlovým prostorem, čímž by cestující přišli o kufry, z čehož by zákonitě měla letecká společnost průser), takže nezbývá než bomby pořizovat na místě.
  • benzín je většinou všude k dostání, je levný, dobrý vařič hoří skoro na všechno, je výkonný a robustní, litr benznínu vydrží při troše šetření na hodně dlouho a není problém ho nechat běžet jen aby se člověk ohřál. Na druhou stranu zapálit ho je občas zábava na dlouhé zimní večery (zejména při klesající kvalitě paliva – v Nepálu jsem na zapálení spotřeboval průměrně 6 sirek a 20 minut, s českým technickým benzínem je to okamžik), použití ve stanu je fakt o hubu a je to poctivý kus těžkého železa.

Máme oba vařiče, takže můžeme srovnávat. A co naplat, přes všechny výhody benzínu ho sebou brát nebudeme. Jednoduše a jedině proto, že je moc těžký. Samotný vařič má půl kila, láhev s litrem benzínu má kilo dvacet. Dohromady skoro dvě kila jen na vařič – to už můžeme nést rovnou kempingový dvouvařič.

Bereme ply?ák, který má asi 140 gramů (zn.Karrimor) na šroubovací kartuše Coleman. Budeme se prostě modlit, aby je všude měli. Ale podle dosavadních poznatků a informací to vypadá, že tam kde je budeme potřebovat (mimo Asii) je mají, a v Asii stejně budeme bydlet někde pod střechou a stravovat se v levných jídelnách.

Coleman F1 liteJeště je tu šance, že pokud se nějaký sponzor najde, povezeme místo toho našeho 140g vařiče skutečného šampiona – 77g vážící Coleman F1 lite. Je ale pěkně drahý, takže sami ho asi kupovat nebudem. (Všichni kdo si právě teď klepete na čelo, že řeším 70 gramů, zkuste zabalit všechno na měsíc do hor a uvidíte, jak se váha nechutně nasčítává…)

Ale samotný vařič by pochopitelně nebyl nic platný, je nutné v něčem vařit. Tedy nádobí. Vzhledem k tomu, že je většinou potřeba udělat i jídlo i čaj, uvažujeme ve dvou lidech o klasické třídílné sestavě – větší a menší hrnec a pokličku. Přestože nabídka v obchodech hýří spoustou modelů, nic se nejí tak horké, jak se uvaří a i výběr je celkem jednoduchý. Nerez vypadá nádherně, al-inoxový sendvič prý funguje skvěle a nepřipaluje se. Ale když adepty postavíme na váhu, ukazuje se, že východisko z hladu na naší cestě poskytují přesně dva modely. Prvním je, světe div se, klasický hliníkový ešus. Cenově i váhově ideální, materiálově už to tak super není, ale co, nejsme ?áky paničky.

VAR Titanové nádobíDruhým je titanové nádobí, ať už od jakékoliv značky. Váhou je na tom teda skoro stejně jako ten ešus, ale materiál je výrazně příjemnější. Ovšem z jeho ceny člověk skřípe zubama víc než když pojídá sloučeniny hliníku. Opět tedy ideální volba pro některého sponzora, který by nás chtěl potěšit a podpořit. Mimochodem, velmi hezké a cenově přijatelné titanové nádobí vyrábí česká firma Alb Forming.

Další detaily jako lžíce či vidličky nebudem nijak řešit, klasika hliník nebo super titan od sponzora. Zbývá zauvažovat nad hrníčkem, což je super věc, ale váha navíc. Nicméně asi si tento komfort dopřejeme – jsme sice dva, ale máme se rádi, takže jeden sdílený hrníček určitě postačí.

Komentáře jsou uzavřeny.

Naši sponzořiCestovní pojištění
Cestovní pojištění od GENERALI

Asistenční služba
Asistenční služba EUROP ASSISTANCE

Hosting stránek
a doména
Profesionální webhosting IGNUM

Stan, spacáky, vařič
Outdoorová výbava COLEMAN

Batohy
Batohy TREKSPORT

Bundy a kalhoty
Gore oblečení TILAK

Nabíječka, baterie
Energie od AVACOMu

Dezinfekce vody
Dezinfekce vody AQUAPLUS

Nádobí, rukavice
Outdoorová výbava YATE

Zpracování fotografií
Zoner Photo Studio

Cestovní kancelář
Cestovní kancelář Alpina

Autobusová doprava
Autobusová doprava Jenda

Prosm, zkontrolujte zadan daje

Pro dokonen rezervace prosm opite kd:

Dkujeme, drek jsme zarezervovali.

Kopii e-mailu s rezervac jsme zaslali vm i organiztorovi svatby.